Akçay Kök Boya Halı Yıkama

Akçay Yağcıbedir Halı Yıkama ( Kök Boya Halı Yıkama )

YAĞCIBEDİR HALISI NEDİR?

Balıkesir Sındırgı ilçesi başta olmak üzere çevre köylerde; kökboyası ile boyanmış yün ipliklerle el dokuma tezgâhlarında, sık düğümlü, kısa havlı, lacivert, vişneçürüğü ve kirli beyaz renklerin hâkimiyetinde dokunan, “ejderha, mihrap, aşk dolambacı” adı verilen geleneksel motiflere sahip iplik ve boya yapısı hassas halılardır.

YAĞCIBEDİR HALILARININ YIKANMASI

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında YAĞCIBEDİR halısı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

YAĞCIBEDİR halılarının yıkama işleminde, yıkama suyu sıcaklığı 18°C üzerinde olmamalıdır. Yağcıbedir halıları, kökboyası ile boyanmış yün ipliklerle dokunmuş halılara zarar vermediği test edilmiş özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Yağcıbedir halıları, tüylerinin yolunmasının ve yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalar kullanarak yıkanmalıdır. Etkili kimyasalların kullanılması, Yağcıbedir halılarının zarar görmesine sebep olacağından, lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntısı içeren halı, asla direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca Yağcıbedir halıları yıkama sırasında uzun süre ıslak kalmamalı yıkama işlemi ivedilikle bitirildikten sonra derhal sıkma işlemi yapılmalı ve halı askıya alınmalıdır.

+9 Yıllık deneyim ile sizlere hizmet etmekten gurur duyuyoruz.