Akçay Hereke Halı Yıkama

Akçay Hereke Halı Yıkama

HEREKE HALISI NEDİR?

 

Kocaeli ili Hereke kasabasında metrekaresinde bir milyon düğümle, ipek kozalarından elde edilen ipek ipliklerle el dokuma tezgâhlarında dokunan, çok geniş desen çeşitliliğine sahip iplik ve boya yapısı hassas halılardır.

HEREKE HALILARININ YIKANMASI

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında HEREKE halısı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

HEREKE halılarının yıkama işleminde, yıkama suyu sıcaklığı 18°C üzerinde olmamalıdır. Hereke halıları, ipek halılara zarar vermediği test edilmiş özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Hereke halıları, tüylerinin yolunmasının ve yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalar kullanarak yıkanmalıdır. Etkili kimyasalların kullanılması, Hereke halılarının zarar görmesine sebep olacağından, lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntısı içeren halı, asla direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yıkama sırasında matlaşan ve sertleşen Hereke halıları yıkama ve kurutma işleminden sonra özel bir solvent ile hav yönünde silinerek yüzey yumuşaklığı ve parlaklığı geri kazanılmalı solvent kokusu gidene kadar havalandırılıp teslimata hazırlanmalıdır.

+9 Yıllık deneyim ile sizlere hizmet etmekten gurur duyuyoruz.