Akçay Bünyan Halı Yıkama

Akçay Bünyan Halı Yıkama

BÜNYAN HALISI NEDİR?

Kökeni orta Asya’ya dayanan, Kayseri Bünyan ilçesinde yün ipliklerle el dokuma tezgâhlarda dokunmuş, "ince çiçek buğdaylı, üzümlü, dönmeli, kirpikli" adları verilen geleneksel motiflere sahip iplik ve boya yapısı hassas halılardır.

BÜNYAN HALILARININ YIKANMASI

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında BÜNYAN halısı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

BÜNYAN halılarının yıkama işleminde, yıkama suyu sıcaklığı 18°C üzerinde olmamalıdır. Bünyan halıları, yün halılara zarar vermediği test edilmiş özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Bünyan halıları, tüylerinin yolunmasının ve yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalar kullanarak yıkanmalıdır. Etkili kimyasalların kullanılması, Bünyan halılarının zarar görmesine sebep olacağından, lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntısı içeren halı, asla direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca Bünyan halıları yıkama sırasında uzun süre ıslak kalmamalı yıkama işlemi ivedilikle bitirildikten sonra derhal sıkma işlemi yapılmalı ve halı askıya alınmalıdır.

+9 Yıllık deneyim ile sizlere hizmet etmekten gurur duyuyoruz.