Akçay Isparta Halı Yıkama

Akçay Isparta Halı Yıkama

ISPARTA HALISI NEDİR?

Isparta ili ve çevresinde; kökboyası ile boyanmış yün ipliklerle el dokuma tezgâhlarında dokunan, “Köş Göbekli, Çamdallı, Beşyıldızlı” adı verilen geleneksel motiflere sahip iplik ve boya yapısı hassas halılardır.

ISPARTA HALILARININ YIKANMASI

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında ISPARTA halısı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

ISPARTA halılarının yıkama işleminde, yıkama suyu sıcaklığı 18°C üzerinde olmamalıdır. Isparta halıları, kökboyası ile boyanmış yün ipliklerle dokunmuş halılara zarar vermediği test edilmiş özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Isparta halıları, tüylerinin yolunmasının ve yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalar kullanarak yıkanmalıdır. Etkili kimyasalların kullanılması, Isparta halılarının zarar görmesine sebep olacağından, lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntısı içeren halı, asla direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca Isparta halıları yıkama sırasında uzun süre ıslak kalmamalı yıkama işlemi ivedilikle bitirildikten sonra derhal sıkma işlemi yapılmalı ve halı askıya alınmalıdır.

+9 Yıllık deneyim ile sizlere hizmet etmekten gurur duyuyoruz.